Renovering av badrum med tätning kakelsättning och nytt klinker i Herräng, Norrtälje, Stockholms län

Uppdraget gällde en komplett renovering av ett 6 m² badrum i Herräng, Norrtälje, Stockholms län. Vi började med skydd av intilliggande ytor, dammreducering och kontrollerad rivning ned till bärande konstruktion. Befintlig golvbrunn demonterades och ersattes med ny typgodkänd brunn anpassad för klinkergolv, och rördragningen drogs om i vägg med fördelning i schakt. Underlaget fuktmättes och en arbetsberedning togs fram där moment, toleranser och ansvar per yrkesgrupp klargjordes. Samordning mellan snickeri, VVS och el skedde genom veckovisa avstämningar och uppdaterad tidplan. Tjänsten spola avlopp Åkersberga utfördes av extern firma. Målet var ett tryggt våtrum där tätskikt, fall och anslutningar följer gällande branschregler.

Golvet förbereddes med primer och fallspacklades mot brunn med 1:100–1:150 i duschzon och svagare fall i övriga ytor. Väggarna riktades med våtrumsskivor och spacklades i nivå inför plattsättning. Tätskiktssystem enligt Byggkeramikrådets BBV applicerades med rollat membran och tillhörande tätband, hörn- och rörmanschetter samt brunnsmanschett noggrant inpressad i klämring. Genomföringar placerades över golvnivå och tätades enligt montageanvisning. Kakel på vägg sattes i förband med laserutlagda referenslinjer; nytt klinker på golv lades i diagonalmönster för att optimera avrinning och minimera kap i fall. Flexibel fästmassa användes med rätt tandning och full täckning, och fogmassan valdes i cementbaserad kvalitet med låg vattenupptagning. Rörelsefogar utfördes i hörn och mot tröskel med elastisk fog för att ta upp rörelser mellan material. Avslutningsvis monterades inredning, porslin och elkomponenter efter att ytskikten härdat.

Kvalitetssäkringen följde egenkontroll enligt BBV och Säker Vatten med dokumenterad fuktmätning av underlag, kontroll av brunnshöjd och klämring, provtryckning av rör samt fotodokumentation av tätskikt innan beklädnad. Foglinjer, planhet och fall kontrollerades mot toleranser, och

image

Kontakta oss idag!